İŞ GÜVENLİĞİ VE MAKİNE EMNİYETİ HİZMETLERİ

ÖNCE İNSAN,ÖNCE İŞ GÜVENLİĞİ

Makine koruyucusu, adından anlaşıldığının tersine makineyi korumak için kullanılanaparatlar değil insanı makinenin tehlikelerinden korumak için kullanılan aparatları kastetmektedir. Yani makine koruyucularının amacı makineyi değil insanı korumaktır.

İş güvenliği kapsamında tasarlamakta olduğumuz donanım ve projeler; Makine ve Emniyet Yönetmeliği kapsamında hazırlanarak standartlara uygun olarak gerçekleştirilmektedir. 

 

MAKİNE EKİPMAN GÜVENLİĞİ – KORUMA EKİPMANLARI İÇİN GEREKLİLİKLER

Koruyucusuz makine ve ekipmanların koruma tertibatlarını takmak ve kullanımını devam ettirmek, organ kesilmesi ve kopması tipi yaralanmaları önlemenin önemli bir basamağıdır. Bu ayrıca OSHA standartlarına göre de gerekliliktir. Bu standartlarda bulunan genel koruma tertibatı gereklilikleri altta açıklanmaktadır:​Öğütme, karıştırma, kesme, delme, sıkıştırma, sıkma, kesim, haddeleme işleri yapan, aynı zamanda, çalışan için sıkışma ve kesilme tehlikesi yaratabilecek parça ve bölgelere sahip makine-ekipmanlar çalıştırılırken, personeli koruyucu muhafazaları devrede olacak şekilde çalıştırılmalıdırlar.​Çalışan için koruyucu tertibatı olmayan aletler kullanılmamalı ya da uygun bir şekilde korumalı hale getirildikten sonra kullanıma sokulmalıdır.​Bazı çalışanlar bahsi geçen koruyucu tertibatların sıkıntı yarattığını düşünürler. Diğerleri de berbat bir gereklilik olduğu fikrindedirler. Fakat, elimiz, kolumuz, parmaklarımız gibi çok kıymetli organlarımızı korumaya yarayan bir şey berbat, gereksiz, kötü olabilir mi?
Bu bağlamda incelendiğinde tesislerinizde bulunan makine ve ekipmanların iş güvenliği ve sağlığı kapsamında ortaya çıkan noksanlıkların giderilmesi, makine ve ekipmanların koruyucuların projelendirilmesi ve uygulanması, personel yürüme yollarının belirlenmesi ve uygulamalarının yapılması gibi uygulamalar firmamızın tecrübeli mühendisleri tarafından tespit edilerek ” makine emniyet yönetmeliği” ne uygun olarak dizayn edilerek uygulamaları gerçekleştirilmektedir.